fbpx

Bojím se, že budu úspěšná…

4.10. 2019Lenka Uhrová1692x2

Asi jsem Gumídek. Cítím se, jako bych vypila hopsinkovou šťávu a skáču si na střechy domů. Je to skvělé. Skočím dolů, nic se mi nestane. Znovu se odrazím a šup na další střechu. Chvíli si tam pobudu, podívám se po okolí, jak tam je a zase skáču dolů…


Najednou uvidím jednu, ale opravdu překrásnou, střechu. Vyskočím na ni a říkám si: „Ty jo, tady se mi fakt líbí, tady bych se mohla usadit.“ Klidně bych mohla, proč ne? Je tady všechno, co potřebuju, je tady krásně. V tom mě ale napadne:

„No jo, co když z té střechy ale spadnu? To už by mohlo bolet, ne jako teď, když si tak v klídku přeskakuju“

…honí se mi hlavou. Tak jo, radši zase pěkně šup dolů.

V tom jsem se probudila. „Šmarjapano, co to bylo za sen?“ Věděla jsem, že si ho ráno budu pamatovat. Než jsem šla spát, dávala jsem si řízenou meditaci na splnění snů a cílů. Mluvilo se tam taky o strachu, kterého je potřeba se zbavit. Tento sen mi ukázal to, co jsem absolutně netušila a co se mi dokonce logicky jeví, jako naprostá hovadina.

Mám strach z úspěchu

No tě pic. To mi řekněte, kdo může mít strach z úspěchu? Věřili byste tomu? Kdybych se bála neúspěchu, přišlo by mi to docela normální, to se prostě děje. Lidi se raději do ničeho nepustí, páč, co kdyby se to náhodou nepovedlo.


Kdežto já – dělám všechno proto, abych byla úspěšná, a nakonec mi mé podvědomí ukáže, že se toho bojím, takže si svou snahu nevědomě sabotuju. Potom se strašně divím, proč jsem jednu chvíli „na střeše“ a jindy zase na zemi. Zajímavé uvědomění, co? Kde se to teda sakra bere?

Podvědomé vzorce?

Že by to měly na svědomí podvědomé vzorce uložené v mé hlavince? Možná to prostě není normální v mém okolí. Normální je přece chodit do práce a ne někde podnikat a nedej Bože chtít uspět. Možná mám v podvědomí uloženo, že „peníze kazí charakter“… No tak ne, to tam mám zcela jistě uloženo – dík, mami 😉. Já vím, že ty za to nemůžeš, tobě to tam taky někdo nasadil…

Ale myslela jsem, že už jsem se od toho oprostila, páč já přece vím, že to tak není, že peníze charakter prověřují a odhalují, ne že kazí. Když je někdo bídák, tak i bez peněz. Nevěřím tomu, že se z dobrých lidí stanou hajzlíci, protože mají najednou peníze…


Bylo nebylo…


Taky pohádky nám od dětství cpou do hlavy, jak ti bohatí jsou špatní a vždycky zvítězí ten chuďas, který pak zachrání celé království… No hele, tak když se pak stane králem, ten obyčejný sedlák, zkazí se mu charakter?

Těžko říct, pohádka v ten moment obvykle končí. Faktem ale zůstává, že většinou kladní hrdinové jsou chudobní a všichni jim děsně fandí, jelikož ti králové jsou prostě bohatí. A to se prostě nehodí… A víte, kolik škody na mně napáchal strýček Skrblík, který byl v neustálém stresu, že ho někdo o peníze připraví? Radši nemluvit.

Chjooo, proč si tak komplikujeme život? Protože je to tak zažité od pradávna a předává se to z generace na generaci. Aniž bysme vlastně chtěli. Vypadá to, že společensky přípustné je mít tak akorát a žít tak, abychom neměli ani málo, ani moc. Ale proč?

Není to nakonec docela sobecké? Přece když budu úspěšná a budu mít peníze, můžu pomoct mnoha lidem, kteří to opravdu potřebují. Dává to smysl? Tohle uvědomění je pro mě naprosto klíčové.

Happy end?

Může být. Naštěstí se s tím dá pracovat. Já hned po tom snu kontaktovala svou kamarádku koučku, která má zmáklé NLP metody (neurolingvistické programování) a můj strach z úspěchu jsme zakopaly u ní na zahradě. Docela vtipné to bylo.

Ale nebojte, máte-li stejný problém a nemáte zrovna kamarádku koučku, můžete si pomoct i sami. Těch metod je hned několik.

Úplně v první řadě si ujasněte PROČ vlastně chce být úspěšní? PROČ jste se rozhodli dělat věci jinak než většina ostatních lidí? To je velmi důležité. Váš vnitřní motiv v tom hraje obrovskou roli.

Může to být třeba to, že vás nebaví poslouchat šéfa v práci a opravdu toužíte být sobě pánem. Nebo to můžete mít podobně, jako já a na cestu úspěchu vás přivedlo vaše dítě. Nebo to může být něco zcela jiného. Zamyslete se…

Pokud máte jasno, pusťte se do práce. Jednou z možností, jsou afirmace. Můžete si afirmovat třeba něco jako:

„Peníze jsou dobré, přicházejí ke mně snadno a často.“ Nebo „Žiju v hojnosti, zasloužím si hojnost.“

Důležité však je, cítit se u toho dobře. Jakmile to děláte s odporem, je to naprosto zbytečná práce, potom to nefunguje.

Opakujte tedy při každé možné příležitosti stále dokola. Stačí v mysli. Nemusíte to valit nahlas v obchodě ve frontě na salám, nebojte. Já to ještě podpořila větou: „Úspěch je má jediná možnost.“ Jak správně vytvořit afirmace, najdete ve starším článku Neprodávejte, pomáhejte. Tak mrkněte.

Nebo si na spaní pusťte do sluchátek nějaké programování mysli. Na youtube je toho spousta. Najděte si takové, které je vám příjemné. Při usínání se vzorce do podvědomí zapisují snáz, než kdy jindy. Ale chce to vytrvalost, ostatně jako všechno. Když si jednou zaafirmujete a jednou si pustíte do uší nějaký program, horko těžko uvidíte nějaké výsledky. Ideálka je aspoň 30 dní.

Taky vděčnost je velmi důležitá. Být vděčný, za to, co už máme je velmi zásadní předpoklad k tomu, abychom měli ještě víc. Jak mám být vděčný za to, že nic nemám, ptáte se? Ale ano, lze to. Máte víc, než si myslíte. Doporučuju knihu od Rhondy Byrne – Kouzlo. Tam se dovíte vše, co potřebujete na toto téma.

Sledujte i příběhy úspěšných lidí a vepište je do podvědomí. Inspirujte se od nich. To, co dokázali, se ve zprávách nedovíte, páč tam to není žádoucí, tam se šíří jen negativita. Ale je tolik možností. Časopisy či weby First class, Forbes, Bussines animals… Knihy s životopisy úspěšných… Je toho nesčetně, jen na to zaměřit pozornost…

Jsem v tom sama?

Tak by mě zajímalo, jestli někoho z vás potkalo něco podobného. Strach z úspěchu… Budu moc ráda, když se se mnou podělíte, pokud jste si něčím podobným prošli, a jak jste se s tím vypořádali ❤.

Můžete napsat buď do komentu, nebo na můj e-mail lenka@lenkauhrova.cz.

Děkuji ze srdce, vaše

Jsem máma na mateřské dovolené, která se rozhodla dělat věci jinak. Pomáhám stejně naladěným ženám vybudovat plnohodnotný byznys za pár korun. Můj příběh si můžete přečíst zde >> Jsem autorka e-booku "Rozjeď svůj MLM byznys, aneb v pohodě k finanční svobodě"Více informací najdete tady>>
Komentáře
 1. Aleš Otava napsal:

  Lenko, tenhle článek jsem si potřeboval přečíst! 🙂

  Jsem rád, že i někdo jiný má občas takové ty pocity, s kterými já se pravidelně peru. Když jsem si založil poprvé blog, neměl jsem žádné velké ambice a jednoduše chtěl po natáčení videí na YouTube pokračovat v obsahu pro návštěvníky (jsem totiž průvodce na památkách), kteří měli potřebu mne kontaktovat přes sociální sítě.. 🙂
  Jak jsem psal, byla touha něco v blogerském světě dokázat, větší a větší. Dokonce jsem si začal pohrávat s tím, že bych se rád věnoval tomu kreativnímu – něčemu, co mi dělá v životě radost. Jenže jakmile se člověk nějak odliší, stává se nepřítelem některých lidí v okolí. A když máš opravdu smůlu, dávají Ti to pořádně „sežrat“. To nakonec postupem času došlo k tomu, že jsem měl sice touhy cokoli dokázat, ale zároveň i obrovský strach z případného úspěchu. „Budu si ten úspěch vůbec moct užít a nebo toho budu nakonec litovat?“ Jo, je pravda, že si asi příliš beru k srdci některé dost nemístné poznámky, ale takový jsem. Snažím se svou práci dělat nejlépe, jak mohu, ale ne všem se člověk zavděčí… 🙂
  Vzpomínám si, jak jsem dostal nabídku k rozhovoru o mém provázení a blogování na internetu. Normálně bych po tom okamžitě šel a neřešil bych vůbec nic…Jenže jsem měl strach. Právě z toho, jak to vezmou lidi – závist je bohužel někdy hodně hnusná věc a bude mi asi trvat dlouho, než se s tím nějakým způsobem vypořádám… Nakonec jsem rozhovor udělal a byť poznámky přišly, byl jsem rád za to, že mi nabídka přišla… 🙂 Přišlo na můj blog více lidí a já se snažím ukázat, že spojení průvodce a blogera nemusí být vůbec špatná kombinace… 😀

  Každopádně svůj sen mám…chci tvořit, psát a fotit…tak snad se mi to někdy povede… 🙂

  Měj se krásně, ať dále slouží psaní a díky za článek k zamyšlení! 🙂

  Zdraví Tě Aleš z webu http://www.alesotava.cz

 2. Lenka Uhrová napsal:

  Ahoj Aleši, díky za Tvůj komentář, jsem ráda že Ti článek přišel vhod :). Je to mazec, co se nám někdy děje, ale je skvělé, když se člověk překoná a jde si za tím svým snem, i přes divné reakce okolí… Ony se časem vytratí, tomu věř :). Mrkla jsem na Tvůj blog a vypadá super. Krásné fotky máš.

  Přeju Ti ať se Ti povede vše tak, jak si přeješ a ať Ti všechno šlape :).

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.